Kamuoyuna Yönetim Kurulu Duyurusu Hk.
Ocak 16, 2020
Yeni Koronavirüs Kapsamında Ticari Taşıt İzolasyon Hizmeti Hk.
Mayıs 3, 2020
Tümünü Görüntüle

HASAR KAYDI SORGULAMA

HASAR KAYDI SORGULAMA

NASIL YAPILDIĞINI

AKÇAKAYA SİGORTA ’dan Öğrenin.!!

Ülkemizde taşıt sahiplerinin  yada taşıt sahibi olmak isteyen vatandaşların  istedikleri taşıtların geçmişe ait hasar kayıtlarını , kazaya karışıp karışmadığını, karıştıysa bilgilerini ve tüm tutarını öğrenme imkanına sahiptirler.

Bu bilgileri öğrenme imkanını ile bizim ülkemizde Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) tarafından sağlanmaktadır. Tramer sistemi bir sigorta veri deposudur.

Ülkemizden en son olarak Hasar Kaydı Sorgulama işlemi 4 farklı yol ile vatandaşların yapabilmesine imkan verilmiştir. Bunlar sırası ile;

  1. SMS Yöntemi,
  2. Sigortam360 ile,
  3. E-Devlet Aracılığıyla,
  4. 11890 Alo Hasar Sorgulama

Bu bahsedilen yöntemleri sırası ile açıklamak gerekirse.

  1. SMS Yöntemi:

Bu yöntem geçmişte ve günümüzde en çok kullanılan hasar kaydı sorgulama yöntemidir. Türkiyedeki tüm Gsm Operatörlerinden 5664 ‘e SMS göndererek bilgi edinilebilmektedir.

Sms ile sorgulama işlemi ‘’Plaka’’ ve ‘’Şasi Numarası’’ ile yapılabilmektedir.

•Plaka ile sorgulama yapmak için 5664 ‘e taşıtın plakasını birleşik bir şekilde (Örneğin 34AKC1414) yazın ve sms gönderin.

•Şasi Numarası ile sorgulama yapmak için 5664 ‘e ‘’HASAR’’ yazıp bir boşluk bırakıp ‘’S’’ yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra taşıtın Şasi Numarasını yazıp sms gönderin. (Örneğin HASAR S 14AKC3414)

Bu yöntemde sms gönderdiğinizde kısa bir süre sonra ise size sms ile geri dönüş yapılıp bilgi verilecektir. Size gelecek olan bilgi sms ‘inde taşıtın kaza tarihini, taşıtın hasarlarının neler olduğu ve maliyetlerini ayrıntılı bir şekilde ifade edilir.

Sorgulama başına tüm operatörlerden bir ücret alınmaktadır.

  • Sigortam360 uygulaması ile:

Sbm (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) tarafindan sigortam360 uygulaması ile hasar kaydı sorgulama yöntemidir.

Sisteme üye olduktan sonra sorgulama ücretini online üzerinden ödendikten sonra araç hasar bilgilerini sistem size göstermektedir.

Sistemin avantajı daha eskiden yapmış olduğunuz sorgulamaları size ücretsiz bir şekilde erişim sağlama imkanı vermesi

Sigortam360 internet sitesi ve Sigortam360 mobil uygulaması kullanarak gerekli işlemi yapılabilir.

  • E-Devlet aracılığıyla:

www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden taşıt tramer sorgu işlemi yani Hasar Kaydı Sorgulama işlemi yalnızca siz kendi üzerine kayıtlı olan taşıtların hasar kaydı ücretsiz bir şekilde görmenizi sağlar.

E-Hizmetler bölümünden SBM ’nin Trafik Poliçeleri ve Hasar Bilgileri Sorgulama ekranından tüm güncel bilgileri öğrenebilirsiniz. Yalnız şu unutulmamalıdır ki E-devlet sistemi için PTT şubelerinden giriş şifresi almanız gerekiyor.

  • 11890 Alo Hasar Sorgulama:

Sms, Sistem360 ve E-devlet üzerinden uğraşmak istemeyen ve birisi bana anlatsın diyen vatandaşlarımız için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ve Pluss Telekom İletişim Ticaret AŞ. İşbirliği ile 2011 yılında BTK izni ile Rehberlik Hizmetleri lisansına sahip 11890 Alo Hasar Sorgulama hizmeti oluşturulmuştur.

Bu hizmet ile vatandaşlar taşıt Hasar Sorgulama, Kaskosuz Dönem Sorgulama, Araç Değişen Parça Sorgulama gibi … hızlı ve kolayca bilgilere ulaşılabilmektedir.

Arama başına tüm operatörlerden bir ücret alınmaktadır.  Sizin için hazırlamış olduğumuz makaleyi okuduğunuz için AKÇAKAYA SİGORTA ARACILIK HİZ.LTD.ŞTİ. olarak TEŞEKKÜR EDER, İyi Günler Dileriz.Takipte Kalın.!