Zorunlu Mali Mesuliyet (Trafik) Sigortası Prim Düzenlemesinde Yenilik…!!!

Kamuoyuna Ana Sponsorluk Duyurusu
Aralık 20, 2018
Zorunlu Sigortalara Yeni Bir Sigorta Çeşidi de Katıldı. ‘’Zorunlu Asansör Sigortası’’
Mayıs 15, 2019
Tümünü Görüntüle

Zorunlu Mali Mesuliyet (Trafik) Sigortası Prim Düzenlemesinde Yenilik…!!!

Zorunlu Mali Mesuliyet (Trafik) Sigortası Prim Düzenlemesinde Yeniliği AKÇAKAYA SİGORTA ‘dan Öğrenin.!!

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı. Söz konusu değişiklik ise Şu şekilde; Trafik kuralı ihlalleri sonucu sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi ve nedenlerinin sigorta priminin tespitinde kullanılabilmesi mümkün kılınmıştır.Açıkçası bundan sonra sürücüler trafik kurallarını ihlal ediklerinde sigorta fiyatları da ona oranla bir şekilde hesaplandırılacak.

Peki, Fiyatları hemen etkileyecek mi?

İlk Önce, bu değişiklik, Hemen yarın trafik sigortasını etkileyecek bir düzenleme değil. Azami fiyat, yani tavan fiyat uygulaması, devam ediyor ve bu kapsamda il il, hem araç gruplarına hem de sürücülerin hasar geçmişine göre sigorta primlerini Hazine ve Maliye Bakanlığı belirliyor; sigorta şirketleri de belirlenen bu tavan fiyat uygulaması üzerinde poliçeleştirme işlemi yapabiliyor.

Yapılan değişiklik ile; bir-iki senedir konuşulduğu, araçların değil sürücülerin de sigortalandığı sürücü temelli trafik sigortasına geçişe hazırlık olduğu kanısı yönünde. Uygulamaya geçildiğinde ise trafik sigortası artık sürücünün hasar geçmişine, trafik cezası alıp almadığına bakılarak yapılacak ve sigortanın fiyatı da bu kriterlere göre belirlenecek.

Şu anki uygulamada her ne kadar araç sahibi sigorta yaptırıyor gibi gözükse de aslında araç sigortalanıyor ve sürücünün değil, aracın hasar geçmişine bakılıyor. Araç, kişi üzerine de kayıtlı olsa, şirket üzerine de kayıtlı olsa fark etmiyor. O nedendir ki, bugün, çok hasar yapan bir sürücü aracı, eşinin ya da akrabasının üzerine geçirip düşük fiyattan sigorta yaptırabiliyor, aracı da kullanmaya devam ediyor. Ya da hasar geçmişi çok olan bir şoför, yeni işe girdiğinde araç şirket üzerinde gözüktüğünden, hiç hasarı yokmuş gibi sigorta yapılabiliyor. Veya da baba, oğluna araç alıyor; çocuk senede iki-üç kazaya karışıyor ama araç babaya kayıtlı olduğundan, sigorta şirketi nezdinde baba hasarlı sürücü gözüküyor.

Yeni sistem nasıl olacak?

Uygulama Başladığında trafik sigortası, sürücü temelli olacak, sigorta şirketleri sürücüye göre fiyat belirleyecek. Diyelim ki, araç kişinin üzerine kayıtlı ama aynı aracı kendisi, eşi ve çocukları da kullanıyor.

Sigorta, aracın kayıtlı olduğu kişiye yapılacak, kullananların isimleri de tek tek poliçede belirtilecek. Bu aşamada kişiye iki farklı sigorta sunulacak. Birincisi, Şuanda olduğu gibi, aracı tek kişi kullanıyorsa, poliçe ona göre düzenlenecek. İkincisi, aracı çok kişi kullanıyorsa, sigorta ile birlikte sürücü listesi olacak, araç sahibi, diğer sürücülerin isimlerini sigorta şirketine bildirecek. Aynı durum şirket araçları için de geçerli olacak. Sigortada aracın plakası, şirketin adı yazacak, ancak şirket aracını kaç kişi kullanıyorsa, o kişilerin tam listesi trafik sigortası ile birlikte sigorta şirketine verilecek.

Peki, bu ne sağlayacak?

Sigorta şirketleri sürücüleri takip edecek ve hasarlı-hasarsız sürücü ayrımı yapabilecek. Araç satılsa da, devredilse de, kişi yeni bir araç alsa da poliçe sürücüye göre düzenlenecek. Hal böyle olunca da sigortanın fiyatı buna göre belirlenecek; çok kaza yapan yüksek prim, kaza yapmayan düşük prim ödeyecek. Sürücü temelli trafik sigortasına geçilebilmesi için de sigortacıların, sürücülerin; ceza puanı geçmişi, ehliyete el konulup konulmadığı, konulmuşsa hangi nedenden konulduğu gibi ehliyet bilgilerine ulaşmaları ve bu bilgilerin sigorta sistemine entegrasyonunun sağlanması gerekiyor. Tabi buda zaman alacak bir alt yapı çalışması gerekmekte.

Sizin için hazırlamış olduğumuz makaleyi okuduğunuz için AKÇAKAYA SİGORTA ARACILIK HİZ.LTD.ŞTİ. olarak TEŞEKKÜR EDER,İyi Günler Dileriz.Takipte Kalın.!