Zorunlu Sigortalara Yeni Bir Sigorta Çeşidi de Katıldı. ‘’Zorunlu Asansör Sigortası’’

Zorunlu Mali Mesuliyet (Trafik) Sigortası Prim Düzenlemesinde Yenilik…!!!
Mayıs 2, 2019
Kamuoyuna Ana Sponsorluk Sona Erme Duyurusu Hk.
Aralık 29, 2019
Tümünü Görüntüle

Zorunlu Sigortalara Yeni Bir Sigorta Çeşidi de Katıldı. ‘’Zorunlu Asansör Sigortası’’

Zorunlu Sigortalardaki Düzenleme Yeniliğini AKÇAKAYA SİGORTA ’dan Öğrenin.!!

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yeni bir yönetmelik ile asansörde meydana gelebilecek kazalara karşı asansör kaza sigortası zorunlu hale geleceği belirtildi.

Bakanlık tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre 13’üncü maddesinin 12’inci fıkrası olan “Yetkili servis kendisi tarafından asansöre verilen bakım, onarım ve servis hizmeti ile ilgili olarak; mesleki hata ve/veya ihmaller nedeniyle bina sorumlusunun ve diğer üçüncü şahıslar tarafından ileri sürülecek zarar ve ziyan taleplerini karşılamak üzere; en az 500.000 TL tutarında mesleki sorumluluk sigortasını yaptırır. Bir sonraki yıl için geçerli sayılacak olan mesleki sorumluluk sigortasının değeri; 213 sayılı Kanun hükümleri uyarınca o yıl tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranı kadar arttırılır.” ifadelerine yer verildi.

Bu yönetmelik ile yetkili servislere de görev düştü. Bakımdan kaynaklanan zararları karşılamak için mesleki ve mali sorumluluk sigortası yaptırması zorunlu oldu. Söz konusu poliçeleştirme işleminin tutarı 500 adet asansör bakımına kadar ₺ 100 000 , 500-1000 asansör bakımından ₺ 250 000 , 1000 üzeri asansör bakımında ₺ 500 000 olacağı belirtildi.

Bu yönetmelik ile sadece yetkili servislere değil monte eden firmaya da görev düştü. Asansör tescili için başvururken kapasite raporu da verebilecek. Sanayi sicil belgesi, garanti belgesi, TSE hizmet yeterlilik belgesi, uygunluk raporu, AB uygunluk beyanı gibi belgelerde birlikte asansör tescili isteyecek. Bu aşamadan önce asansör firması tarafından Asansör Periyodik Kondrol Yönetmeliğine göre ilk kontrol yaptırmayan ve yeşil renkli bilgi etiketi olmayan ilgili idare tarafından tescil edilmeyecek. Asansör bakım sözleşmesi ve asansör kimlik kartı ile açık adres yer verilen belgeler hazırlanacak. Asansör bakımında kasıt ise yağlama, temizleme, kontrol, kurtarma çalışmaları, ayarlama işlemleri, kullanıma veya yıpranmaya bağlı olarak bileşen onarımı ve değimi kapsıyor.Tabi monte eden firma her tip özellikteki asansör için 3 yıl süre boyunca yedek aksam ve parça garantisi verecek. Bakım esnasında oluşacak herhangi bir sebepten dolayı karşılaşılabilecek bütün nedenler monte eden firmaya ait.

Yönetmeliğe Göre Bina Yöneticisinin Sorumlulukları Nedir?

Asansör bulunan binanın yöneticisi asansör bakımını yaptırmak ve bakım ücretini ödemekle yükümlü olmasının yanı sıra engellilerin kullanabileceği şekilde aktif olmasını da sağlaması gerekiyor. Yönetici, herhangi bir sorun tespit ettiğinde asansörün kullanılmasını engelleyecek ve güvenlik tedbirlerini almakla yükümlü olacak.

Peki İdari Para Cezası Var mı?

Yönetmeliğe aykırı hareket eden asansörü monte eden, yetkili servis, bina sorumlusu veya kat malikleri 1705 sayılı Kanunun 6’ncı maddesinde öngörülen “beşyüz Türk Lirasından yirmi bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası” verilecek.

Peki Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

İlgili yönetmelik maddesi 12 ay sonra yürürlüğe gireceği belirtilmekte.

Asansör Sorumluluk Sigortası Nedir?

Ticari veya konut bina olması fark etmeksizin bu binalarda bulunan asansörlerde meydana gelebilecek kazalar nedeniyle üçüncü kişiler tarafından ileri sürülebilecek tazminat taleplerini belirli limitlere kadar teminat altına alan sigorta türüdür.

Sözleşmeyle bakıma tabi tutulan asansörlerde, meydana gelebilecek bir kaza sonucu, üçüncü şahısların uğrayacağı bedeni ve maddi zararlar için ileri sürecekleri tazminat talepleri ile birlikte yaşanacak anlaşmazlıklar sonucunda açılacak davalarla ilgili mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini kapsamaktadır.

Asansör sorumluluk sigortası ile verilen teminatlar genellikle şu şekildedir; Üçüncü şahısların ölmesi, yaralanması veya sağlığının bozulması veya Üçüncü şahıslara ait mallarda maddi zarar meydana gelmesi dir.

Bu sigorta çeşidi sigorta firmalarınca da farklı isimler almaktadır. Örneğin A sigorta şirketinde Asansör Sorumluluk Sigortası başlığı alırken, B sigorta firmasında Asansör Mali Sorumluluk Sigortası ismini almaktadır ama kapsam olarak farklılık barındırmamaktadır.

Sizin için hazırlamış olduğumuz makaleyi okuduğunuz için AKÇAKAYA SİGORTA ARACILIK HİZ.LTD.ŞTİ. olarak TEŞEKKÜR EDER, İyi Günler Dileriz.Takipte Kalın.!